Bunnfradraget øker fra 750.000 kroner til 870.000 kroner i regjeringens forslag til statsbudsjett for neste år. Ektepar kan dermed ha formue på over 1,7 millioner kroner før de må begynne å betale skatt av den.
I 2005 betalte 33 prosent av oss formuesskatt. Med endringene regjeringen varsler i statsbudsjettet kommer bare 16 prosent til å måtte betale formuesskatt, 50.000 færre skatteytere enn i dag. 590.000 må betale mindre i formuesskatt, mens 115.000 må betale mer.
- Les også: Mer penger til Altinn
Økningen i bunnfradraget finansieres ved at regjeringen henter inn mer ved å skjerpe skattekravet for sekundærbolig og næringseiendom. Regjeringen vil heve ligningsverdien fra 40 til 50 prosent av markedsverdien på slike eiendommer. Det skal også bidra til å gjøre det mindre attraktivt å spekulere i boligmarkedet, slik at presset på prisene angivelig blir redusert.
Det samlede nivået på skatteinngangen vil fortsatt være det samme som da den rødgrønne regjeringen tiltrådte i 2005, også etter at endringene i forslaget til statsbudsjett er gjennomført. (ANB-NTB)
Les mer om: artikkelemnene