I regi av kommunesektorens organisasjon (KS) hadde politikerne i Vestre Toten en samling hvor bedring av arbeidsklimaet var på agendaen.

Denne gang satt de folkevalgte rundt bordene på tvers av partier og diskuterte i grupper hva som må til for å sette en felles kurs.

Før målet om felles kurs ble satt, var det viktig for flere av representantene å snakke ut om hva de ønsket å slutte helt med, og erkjenne at kommunen har et problem.

– Det er kjempebra at vi er her i dag. Det er viktig nå å se på kulturen blant oss, slik at vi kan jobbe med utfordringene i vår kommune, sa Ahmed Haruun Ali (SV) til salen.

Folkeskikk

Et tema som gikk igjen var kommunikasjon – både mellom seg som representanter og utad gjennom media.

Noen gikk så langt å si at man må slutte å snakke med media.

Amanda Tandsether fra Høyre og Torhild Løkken fra Arbeiderpartiet var mer opptatt av folkeskikk og måten man omtaler hverandre.

– Vi må alle gå i oss selv. Jeg kompromisser gjerne på politikk, men folkeskikk kompromisser jeg ikke på. Det smeller av og til, men da må vi ta det der og da i salen, sa Tandsether.

– Det er veldig vanskelig å være gørr mot noen som er hyggelig og blid, sier Løkken.

Leif-Kristian Tøftum i Rødt, sammen med de andre gruppelederne for partiene ble enige om at framsnakk av egen kommune blir et fokusområde når de heretter skal snakke med media.

Ta praten i rommet

Samtidig pekte flere representanter på uttalelser gjennom media i etterkant av møtene som en faktor for det ubehagelige klimaet i kommunen.

For abonnenter.
Les også

Mer bråk i Vestre Toten: – Det verste jeg har opplevd

Hilde Cathrine Fuglerud Bjørge er uavhengig representant. Hun synes det har vært utrygt å delta i kommunestyremøtene på bakgrunn av en ukultur når forslagene kommer opp på talerstolen.

– Hvis man fremmer forslag så himles det med øynene, ristes på hoder og uttrykkes gjennom kroppsspråk.

– Etter politiske diskusjoner ser man beskrivelser av hverandre som man ikke kjenner seg selv igjen i, sier Fuglerud Bjørge.

Hanne Narten (V) mener man ikke må ikke fokusere på det som gjengis i pressen, men heller jobbe med hva man som politikere kan gjøre for å bedre klimaet.

– Vi har fri en presse, og det skal man ha. Jeg tror det er viktig at vi går i oss selv og tenker igjennom hva vi kan gjøre for å få det bedre framover, sa hun

Ser framover

Opposisjonsleder Dorthe Ødegaard Benckert (Sp) var selv inkludert i planleggingen av tirsdagens ekstraordinære møte. Hun synes det kom fram gode poenger, og er spent på veien videre.

– Det blir spennende å se hvordan vi følger opp dette. Det er fortsatt slik at tillit er noe man bygger opp, og ikke noe som bare blitt gitt, sier Benckert etter møtet.

Ordfører Tonje Bergum Jahr (Ap) var positiv og optimistisk til at samarbeidsklimaet nå vil få en bedring i tiden framover.

– Magefølelsen er god. Det var den også før jeg kom inn i møtet i dag, sa hun ved møteslutt.