[NA24] Det viser beregninger som forbrukerøkonom Christine Warloe i Nordea har foretatt.
Bergeningene tar utgangspunkt i hvor mye norske boligeiere har tjent de siste ti årene i storbyregionene Stavanger, Oslo, Bergen, Trondheim og Tromsø.
Når boligenes verdistigning legges sammen med tvungen sparing i form av nedbetaling av boliglån, er det mulig å beregne tapene til dem som har stått utenfor boligmarkedet..
- Les også: Ungdomsgjeld vokser
Fra april 2002 til og med april 2012 har en gjennomsittlig bolig I Stavanger på 100 kvadratmeter hatt en verdistigning på 2.526.465 kroner.
I Oslo har boligen økt med 2.882.869 kroner, i Bergen 2,285.728 kroner, i Trondheim med 1.656074 kroner og i Tromsø med 1.310.149 kroner.
- Les også: Heller rapport enn takst
– Disse tallene viser hvor viktig det er å komme seg tidlig inn på boligmarkedet, sier forbrukerøkonom Christine Warloe i Nordea til NA24.
Ifølge Warloe utgjør verdistigningen for de aller fleste den kapitalen man skal dra med seg videre for å kunne kjøpe seg opp i boligmarkedet etter hvert som behovet for mer plass inntreffer.
- Les også: La selgeren betale
Warloes beregninger viser at de som kjøpte bolig i april 2002 i dag, vil ha nedbetalt mellom 553.000 og 789.000 kroner på lånet. Det er forutsatt 20 års nedbetalingstid.
Boligkjøpere i Oslo vil ha nedbetalt 789.000 kroner, boligkjøpere i Stavanger vil ha nedbetalt 553.000 kroner, i Bergen 550.000 kroner, i Trondheim 564.000 kroner og i Tromsø 571.000 kroner.
Årsaken til at boligkjøpere i Oslo har nedbetalt mest er at boligprisene var høyest i Oslo i april 2012.
- Les også: Vil ha skatt på boligsalg
Legger vi sammen tallene for verdistigning og nedbetaling av boliglånet, ser vi at boligeiere i Stavanger har tilført sin egen privatøkonomi over tre millioner kroner (3.069.465) i løpet av de siste ti årene.
Dette kan også sees på som tap for den som ufrivillig har blitt stående utenfor boligmarkdet.
Tilsvarende tall for Oslo er 2.882.869 kroner, Bergen 2.285.728 kroner, Trondheim 2.220.074 kroner og Tromsø 1.881.149 kroner.
- Les også: Boligkjøp – en risikosport
– Mange har tjent millioner på å være i boligmarkedet og har derfor en stor porsjon egenkapital å slå i bordet med når familien trenger mer plass, sier Warloe.
– Den som ikke har vært med på dette løpet er sjanseløs. Den jevne og tilsynelatende evigvarende boligprisstigningen gjør det vanskelig å spare opp egenkapital på utsiden av boligmarkedet. (ANB)
Les mer om: artikkelemnene